Termenul de promiscuitate nu este neutru. În funcție de definiția pe care o folosim, răspunsul poate fi chiar parte din întrebarea noastră. Tocmai ce am verificat definiția care poate fi găsita in DEX: promiscuitatea este un "amestec de indivizi foarte diferiți pe care îi reunește un mod de viață dubios și contradictoriu și un comportament necuviincios. Conviețuire în condiții de mizerie sau de imoralitate a mai multor persoane de sex diferit".
O definiție foarte edificatoare :-) , conform careia degeaba sunteți dubioși și contradictorii și necuviincioși și așa mai departe: dacă sunteți cam asemănători și nu sunteți de sex diferit, nu sunteți promiscui.
O definire poate mai comună a termenului este că denotă întreținerea de relații sexuale cu mai mulți parteneri. Este întreținerea de relații sexuale cu mai mulți parteneri imorală? Sau, ca să facem întrebarea și mai precisă, este întreținerea de relații sexuale cu mai mulți parteneri neapărat imorală? Unii oameni susțin nu doar că nu este neapărat imorală, ci că în anumite condiții stă mai bine la capitolul moralitate decât multe monogamii declarate. Conform acestora, o relație monogamă în care unul dintre parteneri l-a înșelat pe celălalt este mai compromisă moral decât o relație în care partenerii consimt și se bucură de intimitate cu mai multe persoane. Discutabil moral, susțin acești oameni, este să rănești pe cei din jurul tau, să demonizezi plăcerea, să minți spre satisfacția proprie, sau să suferi inutil. Lăudabil moral, mai susțin ei, este să fii sincer, să respecți oamenii din jurul tău, să îi cunoști fără să îi folosești ca pe obiecte, să reziști tentației de a-i considera pe apropiații tăi ca fiind proprietatea ta, al carei drept de folosință îl ai in mod exclusiv.
Voi ce credeti?